Kerékpármosás – ahol a karbantartás kezdődik
Hogyan tartsd tisztán a kerékpárt és hogyan ne... Egyszerű feladatnak tűnik. Az is, de van pár tippünk, ami talán megkönnyíti a dolgod és jól jár majd a bringád is.
Mikor kell bringát mosni?
Gyakran. Gyakrabban, mint gondolnád. Sárban, esőben, koszos úton tekerés után például érdemes rögtön. De azt se várd meg, amikor nyáron ellepi a por. És az is régen rossz, ha már hallani a lánc csikorgását...
Magasnyomású mosó?
Csábító, hogy 3 perc alatt látszólag tiszta lesz a kerékpár, de ha ész nélkül esel neki a gőzborotvával, kárt tehetsz benne. Megvan a helye a kerékpártisztításban, mert tényleg gyorsan lecsaphatjuk a sár, por túlnyomó részét tisztítószer, majd víz kombóval. Vigyázni kell azonban a csapágyakra, láncra, forgó alkatrészekre! A nagy víznyomás kimoshatja a kenőanyagokat előbbiekből. Akár a zárt ipari csapágyak is veszíthetnek a minőségükből így. Ez problémás lehet a középrésznél, kerékagyaknál, össztelós bringa forgáspontjainál és így tovább. A bajt úgy tudod elkerülni magasnyomású használata közben, hogy mindig nézd meg, hol találhatóak a bringán olyan rések, ahol benyomhatja a magas nyomás a vizet. Ezeken a pontokon sose tartsd direkt irányba a mosófejet, inkább csak „súrolva” érje a forgó részeket a nagy nyomású víz. Például a középrész környékén sose a bringára merőleges irányból tartsd a fejet, hanem a bringával párhuzamos irányból. Az agyaknál hasonlóan. E-bike-nál nagyon kell ügyelni a kontaktpontokra, magasnyomásúval szinte elkerülhetetlen, hogy a kivehető akkumulátornál ne kerüljön rossz helyre nedvesség. Ilyenkor vedd ki az aksit, törölgesd le, legyen száraz! Minden bringára igaz, hogy egy magasnyomású mosást követően a kenőanyagokat pótolni kell, így nem okozunk kárt. Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább hanyagold a gőzborotvát, maradj a hosszabb ideig tartó vödrös, mosókefés megoldásnál.
Mosás vödörrel, kefével.
Ez az „ősi módszer”, bringától és mocskosságtól függően 10-20 perc alatt gyönyörű eredményt érhetsz el. Hozzávalók: vödör, mosókefe (pl. autós), elhasznált fogkefe, törlőrongy (benzinkútnál nagyon jó minőségű, puha törlőkendőt lehet kapni, de a szokásos erre alkalmas elhasznált ruhák, törülközők is megteszik). Először nézd végig, milyen szennyeződések vannak a kerékpáron, megtapadt-e valahol olyan homokos, agyagos sár, melynek szemcséi összekarcolhatják a fényezést. Ha rászáradt sárral van dolgod, érdemes bő vízzel átmosni előbb az egész bringát, majd ha oldódik kicsit a kosz, jöhet az alaposabb mosás. Nyilván felülről lefelé érdemes kezdeni a mosást, illetve olyan sorrendben haladj, hogy ne koszold újra össze azokat a részeket, amit már megtisztítottál. A nehezen hozzáférhető részeknél, váltókaroknál, fékeknél használhatod a kisebb fogkefét is. A forgó alkatrészeknek (lánc, lánckerekek) ne ess neki a mosókefével, a hajtáslánc másfajta tisztítást igényel. A tisztítószeres mosás után jöhet egy újabb mosás bő tiszta vízzel, majd a gyakorlatilag tiszta, de nedves kerékpárt (vázat, kormányt, nyerget stb.) érdemes áttörölgetni, hogy ne legyen foltos.
Hajtáslánc tisztítása.
Lassan ezerféle kenőanyag létezik és közel annyi szokás, hogyan vigyük fel ezeket a láncra. Egyvalami azonban nem változott: a kenőanyagokat tiszta láncra és forgó alkatrészekre érdemes felvinni. Abban is megegyezhetünk, hogy a bringások 99%-a nem rendelkezik műhely szintű alkatrészmosóval és tisztításnál nem fogja levenni a láncot. A kompromisszumos, de vállalható megoldás az, ha ronggyal és a pakura eltávolítására alkalmas tisztítószerrel (pl. a jól ismert WD40) megtisztítod a láncot és a lánckerekeket, a bringán forgatva, szétszedés nélkül. Esetleg a kereket érdemes kivenni, mert a fogaskoszorút sokkal egyszerűbb így lesúrolni. Ezek után próbáld meg minél szárazabbra törölni, majd vigyük fel a végleges kenőanyagot, ami a legtöbb szerszámosládában még mindig a láncolaj. (A vaxok hatékony használatához szükséges a lánc nagyon alapos előzetes tisztítása.) A végleges kenőanyagból is töröld le a felesleget. Fontos, ha kertben, szabad téren végzed ezeket a műveleteket, ügyelj arra, hogy a környezetkárosító anyagok ne kerüljenek a földbe. Teríts a bringa alá is rongyot, papírt stb. Arra is vigyázz, hogy a tisztító spray-kből ne kerüljenek szemcsék féktárcsára, felni fékezőfelületére, mert utána azért bosszankodhatsz majd, hogy kevésbé fog a fék...
Összefoglalva, mindenképpen az „oldschool” mosást javasoljuk, amikor a kefékkel normálisan lepucoljuk a kerékpárt. Manapság kaphatók 1-200 eurótól autóban hordozható mobil magasnyomású mosók is, ilyennel az öblítés például kiválóan elvégezhető. A benzinkutaknál található brutális nyomással dolgozó mosókat csak azoknak javasoljuk, akik tökéletesen ismerik a bringa anatómiáját. A hajtáslánc külön ápolását pedig nem ússzuk meg, akár gőzborotvával, akár kefével oldjuk meg a mosást.