5 tipp bringásoknak, hogyan kerüld el vagy győzd le a betegséget

Ahogy a Balaton, úgy a bringázás és a sportolás is négyévszakos. Télen jobban vigyázni kell, hogy elkerüld a betegséget. Egyrészt csökkenteni kell a megbetegedés kockázatát, másrészt erősíteni kell az immunrendszert. Ehhez adunk 5 tippet.

1. Csökkentsd a fertőzés kockázatát!

A Covid-érában rengeteget olvashattunk arról, hogyan csökkenthető egymás megfertőzésének kockázata. Ezek a módszerek „békeidőben” is működnek. Például:

  • kerüljük azokat a nyilvános helyeket, ahol sok beteg megfordulhat, tömegközlekedés, bevásárlóközpontok
  • mossunk rendszeresen kezet
  • ne érintkezzünk olyan emberekkel, akiknek a környezetében sokan betegek

Azzal is növeled a fertőzés kockázatát, ha hagyod kihűlni, kiszáradni a tested. Ezt kétféleképpen is megelőzheted:

  • ne vállald túl a bringázás távját
  • a kerékpározáshoz megfelelően kell felöltözni. Ne is hűlj ki, de ne is fagyjon rád az izzadtság.

 

2. Fogyassz télen is elég folyadékot!

Sajnos hidegben kevésbé szomjas az ember, hajlamos megfeledkezni a megfelelő folyadékbevitelről. A kiszáradt nyálkahártya nem kedvez az immunrendszernek a baktériumok, vírusok elleni harcban. Ráadásul a hideg, nyirkos levegő pont ideális a baciknak a minél tovább életben maradáshoz.
Hogyan segíthetsz az immunrendszernek: Az elegendő folyadék (főleg víz, vagy gyógyteák) fogyasztása a megelőzés szempontjából is fontos. A szükséges vitaminokat (főleg C és D) lehetőleg természetes formájukban, zöldségekkel, gyümölcsökkel vidd be, és télen extra pótlásra is szükség lehet. 

 

3. Állj le időben!

Legtöbbször megelőzhető lenne a megbetegedés, ha időben észrevennéd, hogy az immunrendszered már küzd a kórokozók ellen. Ilyenkor nem szabad túlterhelni. Figyelj a szervezeted jelzéseire! 
Ismerd fel azokat a tüneteket, melyek pihenésre intenek. Például: fáradtabb vagy, jobban fázol, érezhetően csökken a teljesítményed. Ebben az esetben a megterhelő sportolást felejtsd el és adj meg minden lehetséges támogatást az immunrendszerednek. Élsportolók is jobban járnak ilyenkor a leállással. Időben észlelve a betegség tüneteit, csak pár napot kell kihagyni, komolyabb betegség esetén pedig heteket. Ha már lázas vagy, izomfájdalmaid és fejfájásod van, akkor egyáltalán ne eddz! Torokkaparás, bármilyen szokatlan gyengeség esetén is inkább kerüld a sportolást, vagy csak minimális intenzitással mozogj, mint egy regeneráló edzésen! 

 

4. Pihend ki rendesen a betegséget!

Óriási hibát követsz el, ha nem pihensz ki megfelelően egy betegséget. 

Amit nem árt tudni: Mikor már jól érzed magad, akkor egy rövid ideig még sebezhetőbb a szervezeted, mint gondolnád. Ezután következik csak a túlkompenzáció. A hidegben, több órán át tartó, esetleg intenzívebb intervallokat is magába foglaló bringázás ilyenkor felér egy lórúgással.

Hobbisportolók véssék a fejükbe, hogy nekik nem „KELL” edzeni, nem múlik rajta semmi... A betegség az élsportolók számára is felülír minden edzéstervet. Súlyos következményei lehetnek ilyenkor a nem kívánt terhelésnek, a betegségnek szövődményei alakulhatnak ki. 

5. Fokozatosan térj vissza!

A pihenőidőt betartva fokozatosan, tudatosan szabad elkezdeni újra a bringázást (kocogást stb.). A kontrollált testmozgás és az egészséges vérkeringés még segítheti is szervezeted az újabb kórokozókkal szembeni küzdelemben. Betegség után könnyed regenerációs mozgásként érdemes először sétálni, akár rövidebbet túrázni. Majd következhet a laza bringázás, vagy az alacsony intenzitású kocogás. Bármilyen sportágat tekintve, csakis a légzőszervrendszert alacsony intenzitáson dolgoztató gyakorlatokkal kezdd a visszatérést. Mindenképpen kerüld egy ideig a keményebb erőedzést vagy állóképesség javító mozgást, sprinteket, erőintervallokat, és a különösen hideg hőmérsékletet is.

Sportolj rendszeresen!

A tünetmentes hétköznapokban, egészségesen végzett alap állóképességi edzésekről, sportolásról elmondható, hogy jó hatással van az immunrendszer működésére. Általánosságban megállapítható, hogy az alacsony intenzitású, rendszeres mozgással csökkenthető a legtöbb betegség kockázata.

 

 

 

 

 

 

 

 

Megosztás:Email
További információA GINOP-7.1.9-17 – 2018 – 00012 számú fejlesztés a Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térségben valósult meg. Célja, hogy az egész térségre vonatkozóan, átfogóan valósítson meg kerékpáros fejlesztéseket, bevonva a vérkeringésbe a partközeli és a háttértelepüléseket egyaránt.
Bezár